Danas obilježavamo Vodokršće, blagdan poznat i pod nazivima Sveta tri kralja ili Bogojavljanje
Ovaj dan, koji se slavi 6. siječnja i neradni je dan u većini kršćanskih zemalja i jedan je od značajnijih blagdana u Katoličkoj crkvi. Osim što simbolizira kraj božićnog razdoblja kod puka jer tada se većinom rakićava okićeni bor, iako božićno vrijeme prema kalendaru traje sve do iduće nedjelje i nedjelje Krštenja Gospodnjeg - 12. siječnja, pišu Goranci online.
Povijest i značenje blagdana
Vodokršće se već stoljećima slavi kao sjećanje na tri mudraca – Gašpara, Melkiora i Baltazara – koji su slijedili zvijezdu repaticu kako bi pronašli i darovali novorođenog Isusa. Njihovi darovi – zlato, tamjan i smirna – simboliziraju Isusovo kraljevsko dostojanstvo, božansku prirodu i ljudsku sudbinu.
Na misu se ponese voda i sol, te na početku mise sol pomiješa sa svodom i svećenik blagoslovi vodu, kojom će se naredne godine svake subote uvečer, uz zajedniču molitvu, poškropiti dom i obitelj.
Osim ove simbolike, blagdan nosi naziv Bogojavljanje jer se u kršćanskoj tradiciji smatra da se upravo na ovaj dan Bog objavio ljudima, ne samo kroz Isusovo rođenje nego i kroz njegovo krštenje na rijeci Jordan. U nekim dijelovima BiH, Hrvatske i svijeta, Vodokršće je povezano s blagoslovom vode, koja se zatim nosi u domove kao znak zaštite.
Neradni dan i tradicionalni običaji
U Hrvatskoj i jednom dijelu Bosne i Hercegovine, Vodokršće je neradni dan, što mnogima pruža priliku za sudjelovanje u misama i obiteljskom okupljanju. U mnogim župama su u tijeku blagoslovi domova i obitelji, a u župi Goranci danas počinje. U mnogim obiteljima ovaj dan označava i trenutak kada se raskićuje božićno drvce koje je ukrašeno tijekom Došašća. Time se simbolično kod većine vjernika zatvara božićni ciklus i priprema za nastavak godine.
Blagdan je također poznat po početku blagoslova obitelji i kuća i dijeljenju sličica s natpisom inicijala tri kralja (G+M+B) iznad kućnih vrata, što simbolizira d aje blagoslovljen dom i njegovi stanari za nadolazeću godinu. Ovaj se običaj njeguje u mnogim dijelovima Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
U manjim mjestima i selima svećenici osobno blagoslivljaju obitelji i domove, no u gradovima zbog rasporostranjenosti, nedostatka svećenika i njihovih obaveza u župama, u zadnje vrijeme u mnogim gradovima župnici preporučuju da se obitelj okupi u zajednici i izmoli posebnu molitvu i s blagoslovljenom vodom poškrope svoj dom.
>> Župa Goranci - Blagoslov domova i obitelji 2025.
>> Nekadašnji običaji blagoslova vode na Vodokršće (Bogojavljenje, Sveta tri kralja)
Nema komentara:
Objavi komentar