Ne nazire se kraj poskupljenjima proizvoda i usluga za osobnu potrošnju, a cijene hrane na mjesečnoj razini najviše rastu, pokazuju najnoviji podaci Agencije za statistiku BiH
Prema tim podacima, cijene proizvoda i usluga za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini porasle su za 0,4% u studenome u odnosu na listopad, pišu Nezavisne novine.
"Promatrajući po odjeljcima prema namjeni potrošnje (COICOP), u studenome 2024. godine, u odnosu na prethodni mjesec, prosječno je zabilježen rast cijena u odjeljcima: hrana i bezalkoholna pića za 0,8%, stanovanje i režijski troškovi za 0,4%, zdravstvo za 0,6%, prijevoz za 0,5%, komunikacije za 0,2%, restorani i hoteli za 0,2% te ostala dobra i usluge za 0,2%", stoji u podacima.
Dodaje se da je u studenome 2024. godine, u usporedbi s prethodnim mjesecom, zabilježen prosječni pad cijena u odjeljcima alkoholna pića i duhan za 0,5% te odjeća i obuća za 0,8%.
"Nivo cijena u studenome 2024. godine, u odnosu na isti mjesec prethodne godine, viši je za 1,5%. Prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima: hrana i bezalkoholna pića za 4,2%, alkoholna pića i duhan za 3,9%, zdravstvo za 4,3%, komunikacije za 0,3%, rekreacija i kultura za 3,1%, obrazovanje za 0,4%, restorani i hoteli za 6,2% te ostala dobra i usluge za 3,9%. Prosječni pad cijena zabilježen je u odjeljcima: odjeća i obuća za 7,1%, stanovanje i režijski troškovi za 1,2%, namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 0,5% te prijevoz za 4,3%", ističe se u podacima Agencije za statistiku BiH.
Ekonomist Admir Čavalić izjavio je za "Nezavisne novine" kako zabrinjava rast cijena električne energije za gospodarske subjekte u oba entiteta.
"Ovo može biti ključni čimbenik u kontekstu rasta cijena, razumijevajući da je električna energija iznimno važan faktor u proizvodnji i u svim drugim lancima opskrbe stanovništva. Osim toga, prisutni su i globalni utjecaji, poput geopolitičkih kriza, od Ukrajine do Bliskog istoka, što dodatno potiče rast cijena. Naravno, postoje i sektori bez konkurencije, što održava cijene visokima. Inflacija je pod kontrolom i mogla bi biti ispod dva posto, ali to građanima ne znači mnogo ako su cijene osnovnih životnih namirnica porasle, jer one čine najveći udio u potrošnji raspoloživog dohotka", naglasio je Čavalić.
Jovan Vasilić, predstavnik Saveza udruga potrošača RS i predsjednik Udruge potrošača "Zvono" iz Bijeljine, istaknuo je kako potrošači jednostavno strahuju od daljnjeg razvoja situacije s cijenama.
"Ono što smo dosad prebrodili, nekako smo izdržali, ali strahujemo od poskupljenja struje i drugih najavljenih poskupljenja. To će lančano utjecati, posebno na prehrambene proizvode. U nove cijene, koje nas očekuju zbog poskupljenja električne energije, sigurno će se uračunati i dodatna inflacija. Potrošači su sada više zabrinuti nego nezadovoljni, jer ih očekuje velika neizvjesnost u vezi s cijenama proizvoda", naglasio je Vasilić.
Nema komentara:
Objavi komentar