Ovih dana počeli su pripremni radovi na izgradnji još jedne dionica autoceste na Koridoru 5C
Riječ je o veoma važnoj dionici Tunel Kvanj – Buna koja se nalazi jugoistočno od Mostara, piše BiznisInfo.ba.
Dionica je duga 5,1 kilometar, a uključuje gradnju jednog od najdužih i najvažnijih tunela na cijelom Koridoru kroz BiH – Tunela Kvanj dugog oko 2,7 kilometara.
Dionica, iz smjera Mostara, počinje otvorenom trasom prije ulaska u tunel Kvanj. Tunel Kvanj projektiran je kao dvocijevni tunel. Desna tunelska cijev duga je 2.645 metara, a lijeva 2.720 metara. Inače, zanimljivo je da nakon Mostara trasa autoceste više ne prati magistralu M17. Trasa se najprije udaljava u smjeru istoka, a M17 i rijeku Neretvu ponovo siječe kod Počitelja. No, nakon toga se autocesta udalja u smjeru zapada i ide ka hrvatskoj granici u Bijači.
Dionica Tunel Kvanj – Buna tunelom prolazi kroz brdo Kvanj, zatim vijaduktom “Rotimski potok” (330 m) prelazi Rotimski potok i završava u mjestu Stanojevići neposredno prije odmorišta Rotimski potok, gdje se nastavlja na izgrađenu dionicu Buna – Počitelj. Rok za završetak izgradnje dionice je 30 mjeseci.
Važno je naglasiti da se dionica sa južne strane naslanja na dio autoputa koji je izgrađen sve do hrvatske granice u Bijači. Doduše, prva dionica s južne strane, Buna – Počitelj duga 7,2 kilometra, još nije u upotrebi, već se koristi dio od Počitelja do granice.
No, kada se izgradi dionica sa tunelom Kvanj, kao i dionica Mostar jug – tunel Kvanj duga 9,2 kilometara za koju je navodno već izabran izvođač radova, moći ćemo praktično od Mostara putovati na more autocestom. Vrijednost radova i izvođač Vrijednost radova na dionici Tunel Kvanj – Buna iznosi oko 250 milijuna KM bez PDV-a, a financirat će se sredstvima osiguranim u okviru Ugovora o zajmu sklopljenog s Europskom investicijskom bankom (EIB) te bespovratnim sredstvima Europske unije koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).
Ugovor za izgradnju potpisan je početkom listopada. Posao je dobio konzorcij koji predvodi velika kineska kompanija China Road and Bridge Corporation, a tu su još azerbejdžanska firma Azvirt Limited Liability Company i Hering d.d. Široki Brijeg. CRBC je već realizirala velike projekte u regionu, među kojima su više dionica autoceste u Srbiji, prvoj dionici autoceste u Crnoj Gori, te je izgradila Pelješki most u Hrvatskoj. Ovo joj je prvi projekt u Federaciji BiH.
Nema komentara:
Objavi komentar