Posljednjih nekoliko tjedana, milijuni Šveđana, Norvežana i Finaca dobili su brošure s uputama kako se pripremiti za eventualne vojne sukobe ili druge velike krizne situacije
Švedska, koja je prethodnih godina smanjivala svoju vojnu i civilnu obranu, sada ponovno postavlja pitanja o vlastitoj sigurnosti uslijed eskalacije napetosti u Europi. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, koja je izazvala globalnu političku i sigurnosnu krizu, Švedska je ažurirala svoju brošuru iz 2018. godine, poznatu pod nazivom *"If War Comes"* (Ako dođe rat), kako bi osigurala da njezini građani budu spremni za nepredvidljive okolnosti, prenosi N1.
Što sadrže brošure?
Ažurirane brošure, koje su sada dvostruko deblje od prethodnih, uključuju popise potrebnih zaliha, savjete za preživljavanje u krizama i konkretne informacije o ponašanju u slučaju rata. Na popisu za Šveđane nalaze se dugotrajne namirnice poput konzervi graha, energetske pločice, tjestenine, te lijekovi, uključujući tablete joda koje se preporučuju u slučaju nuklearne nesreće. Osim toga, brošure naglašavaju važnost pripreme kućanstava na barem 72 sata samostalnog snalaženja u slučaju potpunog prekida snabdijevanja ili javne infrastrukture.
Za Šveđane, ideja o pripravnosti u slučaju rata nije nova. Ova knjižica potiče iz vremena Drugog svjetskog rata, a tijekom Hladnog rata bila je redovito ažurirana. Međutim, u novoj verziji naglasak je pomaknut prema jasnoj poruci: "Ako Švedsku napadne neka druga zemlja, nikada nećemo odustati. Sve informacije o tome da će otpor prestati su lažne." Ova snažna poruka ukazuje na odlučnost švedske vlade da se odupre svakom napadu, što je posebno važno u svjetlu trenutnih geopolitičkih napetosti.
Sigurnosna situacija u regiji
Finska i Norveška također su poduzele korake u pravcu jačanja pripravnosti svojih građana. Finska je nedavno objavila digitalnu brošuru koja daje konkretne smjernice kako se nositi s različitim krizama, uključujući vojni sukob. Ovaj dokument naglašava da su finske vlasti "dobro pripremljene za samoobranu", a građanima se savjetuje da osiguraju osnovne zalihe hrane, lijekova i drugih potrepština.
Norveška je, s druge strane, odlučila tiskati fizičke brošure, poslajući 2,2 milijuna primjeraka svakom kućanstvu. U Norveškoj, popis potrebnih zaliha uključuje hranu laku za kuhanje, kao i tablete joda i rezervno napajanje. Ovaj korak odražava ozbiljnost situacije i činjenicu da je Norveška već članica NATO-a, što je također utjecalo na njihovu sigurnosnu strategiju.
Švedska i Finska u NATO-u
Za Švedsku i Finsku, koje su nedavno postale članice NATO-a, pripreme za potencijalni sukob postale su hitna tema. Iako je Finska odavno održavala visoku razinu obrane zbog svoje granice s Rusijom, Švedska je, zbog svoje neutralnosti tijekom Hladnog rata, zanemarivala sigurnosne prijetnje do nedavno. Ulaskom u NATO, obje zemlje jasno pokazuju svoju posvećenost kolektivnoj obrani, no i dalje rade na jačanju unutarnjih resursa i priprema.
Švedski ministar civilne obrane, Carl-Oskar Bohlin, nedavno je izjavio da bi "moglo doći do rata u Švedskoj", što je izazvalo zabrinutost među građanima. Ove izjave potvrđuju da je Švedska svjesna sigurnosnih prijetnji i da se priprema za najgori scenarij, iako je to za mnoge građane tek nedavna stvarnost. "Iz finske perspektive, ovo je pomalo čudno", komentirao je Ilmari Kaihko, profesor ratnih studija na Švedskom obrambenom sveučilištu, napominjući da Finska nikada nije izgubila svijest o opasnostima rata, dok je Švedska to morala ponovo shvatiti u svjetlu novih prijetnji.
Pripreme za krizne situacije
Preporuke u brošurama za Šveđane i njihove susjede uključuju osnovne savjete o prehrambenim zalihama, energiji i zdravstvenim potrebštinama. Osim hrane, navode se i druge mjere samopomoći, kao što je osiguranje komunikacijskih kanala, rezervnih izvora energije i zaštite od radijacije. Međutim, jedno od pitanja koje ostaje je koliko su ove preporuke praktične, osobito za obitelji koje žive u manjim stanovima. Za mnoge građane, ideja da imaju dovoljno hrane i vode za tri dana može biti teško ostvariva, osobito u urbanim sredinama.
Nema komentara:
Objavi komentar