Ovo je fotografija koja je uz križ bila na zidovima mnogih obitelji u Hercegovini

Fotografija koja je nekoć bila na zidovima (ili bila u staklenim vitrinama)  gotovo svih katoličkih obitelji u Hercegovini, snimljena je tijekom jednog povijesnog susreta

Fotografija koja je nekoć bila na zidovima (ili bila u staklenim vitrinama)  gotovo svih katoličkih obitelji u Hercegovini, snimljena je tijekom povijesnog susreta 10. rujna 1994. godine, kada su se na hrvatskom tlu susreli Sveti otac Ivan Pavao II. i prvi predsjednik Republike Hrvatske, dr. Franjo Tuđman, otac domovine. Ovaj susret nije bio samo politički i vjerski događaj, već i simbolički trenutak koji je zauvijek obilježio povijest Hrvatske i njezine borbe za međunarodno priznanje, pišu Goranci online.

Tog dana, nakon što je stigao u Zagreb, Papa Ivan Pavao II. poljubio je hrvatsku zemlju, što je postalo snažan simbol njegove bliskosti prema hrvatskom narodu. Uz njega, dočekali su ga zagrebački nadbiskup, kardinal Franjo Kuharić, te predsjednik Tuđman, a cijela je Hrvatska s oduševljenjem i uzbuđenjem pozdravila papu, koji je bio prvi poglavar Katoličke crkve koji je službeno pohodio Hrvatsku.

Ovaj susret dogodio se u vremenu kada je Hrvatska prolazila kroz teške političke i vojne izazove. U tim danima, Papa Ivan Pavao II. imao je ključnu ulogu u međunarodnom priznanju Hrvatske. Sveta Stolica dva je puta primila predsjednika Tuđmana, a najvažniji susret bio je onaj iz listopada 1991. godine, kada je Vatikan obećao podršku u nastojanjima Hrvatske da stekne priznanje od drugih zemalja. Ponekad, u trenucima kad je svijetu bilo teško razumjeti situaciju u Hrvatskoj, Papa je bio nezaobilazan saveznik. Povijest pamti da je Sveta Stolica dva dana prije Europske zajednice priznala hrvatsku samostalnost, a nedugo potom uspostavila diplomatske odnose s Hrvatskom.

Sam dolazak pape Ivana Pavla II. u Hrvatsku imao je i duboko vjersko značenje. Dan nakon dolaska, na zagrebačkom Hipodromu, održano je veliko euharistijsko slavlje, kojem je nazočilo više od milijun vjernika, pedeset biskupa i 1500 svećenika. Papa je tom prilikom održao propovijed na hrvatskom jeziku, što je bio izuzetno emotivan trenutak za hrvatski narod. Zahvalio je na "veličanstvenom susretu" i izrazio svoju trajnu privrženost Hrvatskoj.

Ovaj susret, i sam Papin posjet, imali su snažan utjecaj na hrvatsku duhovnost i identitet. Bio je to trenutak koji je zapečatio dugogodišnji odnos između Hrvatske i Svete Stolice, odnos koji je bio temelj na kojem će se graditi budući odnosi i suradnja. Papa Ivan Pavao II. svoju je ljubav prema Hrvatskoj i njezinu narodu pokazao još dva puta, 1998. i 2003. godine, kad je ponovno posjetio zemlju, ostavljajući neizbrisiv trag u srcima Hrvata.

Taj susret 10. rujna 1994. godine, zabilježen na mnogim fotografijama koje su obišle svijet, događaj je postao simbolom nade, zajedništva i vjerske predanosti Rimokatoličkoj crkvi. 

Fotografija i dan danas ima jako simbolično značenje, iako zasiugurno više ne krasi domove kao prije, da je uz Božju pomoć Hrvatska pronašla svoj put prema slobodi i međunarodnom priznanju.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0