Obitelj umirovljenika koji umre ima pravo na naknadu troškova, visina ovisi o tome koliku je mirovinu imao

U slučaju smrti umirovljenika korisnika Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, a koji je živio na području Bosne i Hercegovine, nasljednici odnosno članovi uže obitelji koji izmire troškove pokopa imaju pravo na naknadu pogrebnih troškova ili posmrtninu, ali samo ako zahtjev podnesu u roku od tri mjeseca od datuma korisnikove smrti, piše Večernji list BiH

Visina posmrtnine ovisi o iznosu prosječne mirovine, zbog čega je svota koja se isplaćuje nasljednicima promjenjiva. 

Kako ostvariti naknadu

Naime, prema vrijedećim propisima, članu obitelji isplaćuje se posmrtnina u visini prosječne mirovine isplaćene u mjesecu prije smrti korisnika mirovine. Trenutačno nasljednici umrlih korisnika Federalnog zavoda MIO imaju pravo na 622,87 konvertibilnih maraka jednokratne naknade pogrebnih troškova, a prema informacijama iz ovog zavoda, financijskim planom za 2024. godinu predviđen je utrošak od ukupno 8,000.000 KM u svrhu naknade pogrebnih troškova. Kako su naveli iz Zavoda MIO Federacije BiH, u prvih šest mjeseci realizirane su 3,115.834,32 KM, što iznosi 38,95 posto od ukupno planiranih sredstava za ovu godinu. Kako bi ostvario navedenu naknadu, član obitelji umrlog umirovljenika dužan je, uz zahtjev za isplatu ove naknade, priložiti smrtni list, kao i rodni list preminulog korisnika, vjenčani list ako zahtjev podnosi bračni supružnik.

Potreban je izvadak iz CIPS-a za umrlu osobu ili potvrda o prebivalištu umrlog, zatim računi troškova pokopa, umirovljenički ček i transakcijski račun banke podnositelja zahtjeva. Rok za donošenje odluke o isplati predmetne naknade je 30 dana, odnosno najkasnije 60 dana od dana podnošenja zahtjeva, u skladu s člankom 13. pravilnika o naknadi pogrebnih troškova u slučaju smrti korisnika mirovine, koji je donio Upravni odbor MIO 27. veljače 2018. godine. 

Što kaže zakon 

Važno je naglasiti kako se ovi zahtjevi ne obrađuju po županijskim službama, nego isključivo u službama Federalnog zavoda MIO u Sarajevu i Mostaru, zbog čega je ponekad potrebno nešto više vremena. Inače, do svibnja ove godine pravo na naknadu pogrebnih troškova imali su samo nasljednici preminulih umirovljenika korisnika Federalnog zavoda MIO koji su živjeli na području Federacije BiH i Distrikta Brčko, da bi presudom Ustavnog suda u pravo bili uvedeni i oni s adresama prebivališta na području Republike Srpske. Prema zahtjevu Županijskog suda u Sarajevu, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na sjednici održanoj 30. svibnja 2024. godine presudio da članak 147. stavak 1. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju u dijelu kojim je propisano "s prebivalištem u Federaciji BiH i Distriktu Brčko Bosne i Hercegovine" te članak 2. stavak 3. pravilnika o naknadi pogrebnih troškova u slučaju smrti korisnika mirovine nisu u skladu s člankom II/4. Ustava Bosne i Hercegovine i člankom 1. protokola broj 12. uz Europsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda. Po objavi navedene odluke Ustavnog suda pristupilo se izmjenama i dopunama Zakona o MIO kako bi ga se uskladilo. Izmjene i dopune zahtijevao je i pravilnik o naknadi pogrebnih troškova u slučaju smrti korisnika mirovine. Federalni zavod MIO prve zahtjeve za isplatu posmrtnina za preminule korisnike koji su živjeli u RS-u zaprimio je odmah po stupanju novih propisa na snagu.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0