Molitveni Spomen u Krnjeuši: 83. obljetnica tragičnog pokolja nad Hrvatima

Na 83. obljetnicu stradanja župnika Krešimira Barišića i tragičnog pokolja nad Hrvatima katolicima župe Krnjeuša, 9. kolovoza 2024. godine, održan je molitveni spomen na groblju „Kod križa“ u Krnjeuši, kod Bosanskog Petrovca

Ova obljetnica bila je prilika za odavanje počasti svim nevino stradalim žrtvama te uništene župe, prenosi Radio Maria.

Molitveni spomen predvodio je novi banjolučki biskup mons. Željko Majić, koji je po prvi put služio svetu misu na ovom povijesnom mjestu. Uz njega su služili drvarsko-petrovački župnik vlč. Davor Klečina, jajački župnik i gvardijan fra Vinko Marković, župnik Zavalja i ravnatelj bihaćkog KŠC-a vlč. Marko Crnjak te župni vikar iz Bihaća fra Ivan Lovrić.

Ove godine, prvi put je organizirano hodočašće iz rodne župe krnjeuškog župnika Barišića. Tako je u Krnjeušu pristigao autobus župljana Jajca, predvođen župnikom Markovićem i predsjednikom Općinskog vijeća Jajce Josipom Topićem, koji je upravljao autobusom. Među hodočasnicima bio je i fra Oliver, franjevački bogoslov iz Burundija, koji trenutno boravi u Jajcu. Misi su prisustvovali i vjernici iz Bihaća, Drvara, Livna i Bosanskog Petrovca. Vjernici iz Bihaća su dan ranije očistili i uredili groblje u Krnjeuši.

U svojoj propovijedi, biskup Majić istaknuo je da je misa za žrtve u Krnjeuši sedma postaja križnog puta Božjeg naroda Banjolučke biskupije. U prethodnim mjesecima, od kada je preuzeo biskupsku službu, biskup Majić je već imao šest molitvenih spomena za stradale svećenike i vjernike u različitim mjestima, uključujući Presnače, Novu Topolu, Gumjeru, Briševo, Drvar i Bosansko Grahovo.

Biskup je podsjetio na strašno stradanje župnika Krešimira Barišića, koji je zajedno s trojicom mladih sjemeništaraca (Ilija Poplašen, Jure Tomičić i Ivan Skender) bio zvjerski mučen i bačen u goruću crkvu. Svi su poginuli iz mržnje prema vjeri, a neki partizani su se kasnije hvalili da su ubili mlade sjemeništarce „da ne budu popovi“. Biskup Majić povezao je mjesto gdje se slavila misa s besjedom sv. Pavla iz Poslanice Korinćanima o ludosti križa, naglašavajući kako je župnik Barišić bio uzoran i krjeposan svećenik, te kako njegova nasilna smrt ima sve karakteristike mučeništva.

„Ovo danas nije dan tužne komemoracije, nego dan proslave Boga koji se u svojim svjedocima vjere proslavio“, rekao je biskup Majić i pozvao vjernike da mole i za progonitelje te na kajanje u ime onih iz vlastitog naroda koji su ubijali i progonili pripadnike drugih naroda.

Biskup je završio propovijed pozivajući vjernike da traže ono što je Božje i vjeruju da će nevina krv svjedoka vjere donijeti plodove i obnoviti ove prostore. Na kraju sv. mise, biskup Majić je pred spomen-križem izmolio molitvu opijela za duše pokojnog župnika i njegovih stradalih vjernika.

Nakon mise, biskup je sa svećenicima posjetio lokalitet u središtu Krnjeuše gdje su nekada stajali župna kuća i crkva. To zemljište je nacionalizirano i podijeljeno lokalnom srpskom stanovništvu tijekom komunističke Jugoslavije.

Podsjetimo, župa Krnjeuša bila je pogođena tijekom četničkog ustanka u zapadnoj Bosni i istočnoj Lici. Pogrom u Krnjeuši, koji se dogodio 9. i 10. kolovoza 1941. godine, rezultirao je potpunim uništenjem župe, uključujući cijela sela, župnu crkvu i kuću. Broj ubijenih stanovnika nikada nije službeno utvrđen, ali se procjenjuje da je stradalo 278 nedužnih civila, većinom žene i djeca.

Nakon II. svjetskog rata, preživjelim stanovnicima nije dopušten povratak, a njihova imovina je prešla u vlasništvo novih korisnika. O zločinima u Krnjeuši u bivšoj Jugoslaviji nije se smjelo javno govoriti, a komemoracije su počele tek 2015. godine, često okupljajući predstavnike Crkve i manjim skupinama vjernika.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0