Intervju sa uspješnom ravnateljicom koja vuče korijene iz župe Goranci

U nizu koncerata kojim Simfonijski orkestar Mostar ove godine obilježava 70. obljetnicu slijedi koncert u nedjelju, 19. svibnja "Na lijepoj zelenoj Neretvi" prema nazivu valcera kojeg je koncem 19. stoljeća skladao češki oficir Karel Komzák u službi kapelmajstora vojnog orkestra u Mostaru, tom prigodom ekipa portala Goranci online razgovaral je sa Snježanom Zovko, vodećom ženom Simfonijskog orkestra Mostar" koja vuče korjene iz župe Goranci

Snježana Zovko, dugogodišnja ravnateljica Simfonijskog orkestra Mostar, predstavlja ne samo simbol predanosti umjetnosti i glazbi, već i duboko ukorijenjenu hercegovačku priču. Rođena 1965. godine u Mostaru kao Snježana Bošnjak, odrasla je s dubokim osjećajem za glazbu i umjetnost. Još od svojih školskih dana, Snježana je pokazivala izvanredan talenat za glazbu. 

Završila je osnovnu školu i Gimnaziju "Aleksa Šantić" u Mostaru, istovremeno pohađajući nižu i srednju Muzičku školu. Pod mentorstvom profesora Vilka Jutta, usavršavala je svoje vještine na violini. Već od 1983. godine, angažirana je kao honorarna članica Simfonijskog orkestra Mostar, a od 1985. godine aktivno sudjeluje kao vođa drugih violina. 

Njezini korijeni, međutim, sežu duboko u hercegovačko tlo, župe Goranci. Priča o tome kako je njezin djed, Ante Bošnjak, iz Gornjeg Pologa, došao sa stotinu momaka po njezinu baku Lucu Glibić u Soviće, svjedoči o dubokim obiteljskim vezama i tradiciji koja je oblikovala Snježanin život. 

Uz svoju izuzetnu glazbenu karijeru, Snježana se istaknula i u obrazovanju. 

Diplomirala je na Pedagoškom fakultetu 2007. godine, stekavši titulu profesorice njemačkog jezika i književnosti, kao i profesorice hrvatskog jezika i književnosti. 

Nagrađena je Rektorovom nagradom za svoj izniman doprinos u obrazovanju. Paralelno sa svojim angažmanom u glazbenom i obrazovnom svijetu, Snježana je prevela i roman "Šahovska novela" austrijskog književnika Stefana Zweiga na hrvatski jezik, čime je dodatno doprinijela kulturnoj raznolikosti i promociji književnosti. 

Nominacija za Hercegovku godine 2024. samo je potvrda njezinog izuzetnog doprinosa zajednici i kulturi. Kao ravnateljica Simfonijskog orkestra Mostar od rujna 2016. godine, Snježana Zovko nastavlja inspirirati i obogaćivati živote ljudi svojom strašću prema umjetnosti i glazbi. 

U nastavku donosimo intervju.

1. Kako je Vaša ljubav prema glazbi počela i kako se razvijala kroz godine? 

Priča počinje slično kao kod svih onih koji su imali sreću da su ih još u nižim razredima osnovne škole posjetili profesori Muzičke škole I. i II. st. u Mostaru, kako bi provjerili razvijenost sluha, osjećaj za ritam, porazgovarli s njima, ... zainteresirali ih za „ozbiljnu“ glazbu i motivirali ih za upis u glazbenu školu. Činili su to s velikom predanošću i ljubavlju koja je urodila povećanim upisom djece, pa, premda su mnogi i odustali od pohađanja glazbene škole tijekom godina, broj privrženika klasičnoj glazbi ostao je toliki da je škola ne samo imala veliki broj učenika, nego su ti učenici i školski gudački orkestri osvajali značajne nagrade i priznanja na različitim natjecanjima. Paralelan način pohađanja škola nije bila rijetka pojava i vidimo da se zadržala i do danas. Sklonost i ljubav prema klasičnoj glazbi i dobroj glazbi općenito razvila se tada i ostala dijelom moga bića kao prirodna potreba za umjetnosti i vječna stvaralačka inspiracija.

2. Koji su bili najznačajniji trenuci u Vašoj glazbenoj karijeri koji su vas doveli do pozicije ravnateljice Simfonijskog orkestra Mostar? 

Ne doživljavam sebe kao osobu koja ima posebno naglašenu glazbenu karijeru. Uvijek me riječ karijera asocirala na vrhunske umjetnike koji su, poput nestvarnih bića, ostavili dubok trag u svijetu i inspirirali nas „obične svakodnevne ljude“ na kreativnost i produktivno djelovanje unutar šire zajednice. Ravnateljicom Orkestra imenovana sam na prijedlog našeg pok. kolege i prijatelja Darka Nikolića, a mi smo, matematičkim rječnikom kazano, tako malobrojni u Orkestru da djelujemo poput obitelji.

3. Kako opisujete ulogu ravnatelja Simfonijskog orkestra? 

Po prirodi sam radoholičarka, što ne mora uvijek značiti da je to poželjna osobina, zar ne? Moja su razmišljanja uvijek išla u tom pravcu da čovjek treba vratiti u zajednicu u kojoj živi i radi onoliko „nečega“ koliko je stvorio talentima dobivenim od Boga. Svi se rađamo s određenom misijom i ukoliko blagovremeno prepoznamo svoju misiju na Zemlji, utoliko se predanije odnosimo prema onome što radimo, svima s kojima surađujemo, a s odgovornošću prema onima kojima se obraćamo. Život teče i jednostavno svaki novi dan gledate kao blagoslov i sa zahvalnošću što ste dobili novu priliku svjedočiti kako je život lijep, neponovljiv, uzbudljiv, dar koji treba cijeniti.

4. Koje su najveće izazove i najveće nagrade u vođenju ovako renomiranog glazbenog ansambla? 

Izazov je organizirati svaki veći koncert, a mi ih, prije svega uz Božju pomoć, upriličimo barem 10 godišnje. Malobrojni smo, no zahvaljujući potpori svih onih koji su svjesni potrebe postojanja simfonijskog orkestra u Gradu i hvala im na podršci, uspijevamo darovati našim sugrađanima raznolike koncerte kako klasične tako i popularnijih vrsta glazbe. Tako smo, samo u ovoj koncertnoj sezoni, upriličili koncerte od simfonijske bajke „Peća i vuk“ za najmlađe sugrađane, preko „Barroquissimo“ i „Disney's Classics“ za malo one veće, „100 godina Marije Callas“ za ljubitelje opere, „Noć udaraljki“ kao promociju udaraljkaša i poticaj mladima da se zainteresiraju za sviranje udaraljki koje su mogli vidjeti i čuti na koncertu, a bilo ih je preko dvadeset , „Requiem“ u znak poštovanja i prisjećanja na naše mrtve, pa sve do koncerta koji pripremamo za narednu nedjelju. Nagrada je uživanje u rezultatu svakog riješenog problema, jer ukoliko bih sastavila popis svih aktivnosti koje prethode organizaciji bilo kojeg od navedenih projekata, sam pogled na taj popis bi bio, bojim se, razoružavajući. Stoga se nastojim prisjetiti izvrsne misli iz Matejeva Evanđelja: „Dakle: Ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke“.

5. Možete li nam reći nešto više o pripremama za 70. godišnjicu rada Simfonijskog orkestra? 

Pripreme za 70. obljetnicu postojanja i kontinuiranog rada Simfonijskog orkestra Mostar počele su zapravo u rujnu prošle godine i stoga su, Bogu hvala, urodile raznolikošću sadržaja bogatim koncertima, a ovaj koji je pred nama „Na lijepoj zelenoj Neretvi“ svojevrsna je kruna našeg rada. Naime, plod je suradnje našeg orkestra i Vojnog orkestra OS BiH kako bi se ukazalo na činjenicu da se, jednim značajnijim dijelom, orkestar razvijao upravo iz vojnog orkestra i to ne samo kod nas, nego i u Europi. Povod manifestaciji „Dani češke kulture u Mostaru“ stoga su vezani za Karela Komzáka, češkog oficira i kapelmajstora na službi austro-ugarske vojske u Mostaru, koji je, zadivljen smaragdnom ljepoticom, napisao valcer koji svojim imenom podsjeća na onaj puno poznatiji Johanna Straussa ml. S obzirom da su u igri i neke okrugle brojke: 120. obljetnica rođenja prvog dirigenta Orkestra, Alfreda Tučeka, koji je češkog porijeka, a i 200. obljetnica rođenja B. Smetane i 120. obljetnica smrti A. Dvořáka - skladatelja i predstavnika češkog nacionalnog stila, kao i 20 godina djelovanja Vojnog orkestra OS BiH, drago nam je da našim sugrađanima možemo pokloniti veličanstven koncert, kojem prethodi Znanstvena tribina, sat vremena prije koncerta, u istom zdanju, a to je Hrvatski dom „Herceg Stjepan Kosača“. S kolegama koji su naši stalni suradnici, a pristigli su iz brojnih gradova BiH i Republike Hrvatske, činit ćemo u nedjelju, orkestar od 50 glazbenika kojeg će predvoditi pukovnik Tomislav Sušac u ulozi dirigenta. Kolega Sušac je naš stalni suradnik, kornist i aranžer.

6. Koje posebne događaje ili koncerte možemo još očekivati u tom jubilarnom razdoblju? 

Nadamo se da ćemo u lipnju mjesecu, za Svjetski dan glazbe, uspjeti realizirati etno-rock-simfonijski koncert „Zemljo moja“ s ramskim Čuvaricama, a i „Tribute to Gipsy Kings“ posljednjeg dana u mjesecu. 

7. Vaša suradnja s dr. Nikolinom Pandža, porijeklom iz Raške Gore, zvuči izuzetno zanimljivo. Možete li nam reći nešto više o toj suradnji i što publika može očekivati od znanstveno-glazbene manifestacije koja će se održati u sklopu Dana Češke kulture u Mostaru? 

Dr.sc. Nikolina Pandža, izv.prof. na Filozofskom fakultetu, na Studiju njemačkog jezika i književnosti, je moja dugogodišnja prijateljica. S ponosom naglašavam kako će sve zainteresirane posjetitelje obogatiti spoznajom o bohemizmima i utjecaju koji je češki jezik napravio u hrvatskom jeziku. Kolegica mr.sc. Hana Jirásková doputovat će iz Praga kako bi nam ispričala zanimljivosti o Česima u BiH.  Stoga postoji, uvjerena sam, mnogo dobrih razloga da tu večer podijelimo sa što više naših sugrađana. Ulaz je besplatan.

Podsjetimo, u nizu koncerata kojim Simfonijski orkestar Mostar ove godine obilježava 70. obljetnicu slijedi koncert u nedjelju, 19. svibnja "Na lijepoj zelenoj Neretvi" prema nazivu valcera kojeg je koncem 19. stoljeća skladao češki oficir Karel Komzák u službi kapelmajstora vojnog orkestra u Mostaru. 

Na koncertu će biti izvedena djela čeških predstavnika romantizma, Bedřiha Smetane (Bed'žiha Smetane) i Antonina Dvořáka (Antonina Dvoržaka), kao i hrvatskih skladatelja Josipa Hatzea (Haca) i Juliusa Fučíka. 

Simfonijski orkestar Mostar koncert je pripremio u suradnji s Vojnim orkestrom Oružanih snaga BiH, čestitajući kolegama na 20. obljetnici postojanja. Publici će se predstaviti veliki orkestar koji broji 50 glazbenika iz Banja Luke, Sarajeva, Viteza, Trebižata, Čitluka, Širokoga Brijega, Posušja, Mostara, Dubrovnika, Splita i Sinja. 

Solisti su Nikolina Zovko, mezzosopranistica iz Mostara i Aleksandar Dragojević, bariton iz Banjaluke. 

Koncert počinje u 20:00 sati na trgu ispred Hrvatskoga doma "Herceg Stjepan Kosača", a u slučaju kiše u velikoj dvorani toga zdanja. Ulaz na koncert je besplatan. 

Manifestaciju "Dani češke kulture u Mostaru" podržali su: Ministarstvo civilnih poslova, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, kao i Grad Mostar. 

Pred koncert, u 19:00 sati, u galeriji Kraljice Katarine u Kosači, održat će se znanstvena tribina na kojoj sudjeluju: dr.sc. Nikolina Pandža, mr.sc. Hana Jirásková i Snježana Zovko, prof. 

Podijeli na:

Povezane objave:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0