Ovo umjetničko djelo od čelika visoko je oko 4 metra, a kod Dvorane sv. Ivana Pavla II. ostat će godinu dana, potom putuje u Poljsku, SAD... Autor je umjetnik Guido Rainaldi iz Italije
U Međugorju je postavljeno monumentalno skulpturalno djelo koje putuje svijetom iz privatne zbirke "Slike vjere", "Milosrđe - most za mir", a autor ovoga djela je umjetnik Guido Rainaldi iz Italije, piše Radio Mir Međugorje, piše Večernji list BH.
Umjetničko djelo prikazuje dvije velike figure, u prvom planu je sv. Ivan Pavao II. u činu poduzimanja posljednjih koraka svoga zemaljskog života, a u pozadini je prikaz Isusa, raspetoga na križu u dinamičnoj akciji zagrljaja. Ovo umjetničko djelo visoko je otprilike 4 metra, napravljeno je od čelika, a postavljeno je u Međugorju kod Dvorane sv. Ivana Pavla II. (žuta dvorana), gdje će ostati godinu dana. Planirano je da nakon toga umjetničko djelo bude izloženo u Poljskoj, Australiji, SAD-u, Meksiku… Svečanost otkrivanja skulpture bila je 3. ožujka, nakon pučke svete mise, a otkrivanju i blagoslovu skulpture prisustvovali su mons. Aldo Cavalli, apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorje, međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, autor ovoga djela umjetnik Guido Rainaldi te župljani i hodočasnici, piše Radio Mir Međugorje.
Kako sam autor u opisu ovoga djela kaže, spasenje dolazi po križu i raspetom Kristu. Sjećanje na njega je posvuda, na zidovima crkvi i škola, na vrhovima zvonika, uzglavljima kreveta i iznad grobova, svi ti milijuni križeva podsjećaju na smrt Isusa na križu. Raspelo je znak ljudske boli. Ne znam ni za jedan drugi znak koji daje tako snažan osjećaj naše ljudske sudbine. Raspelo je dio svjetske povijesti. Lik pape Ivana Pavla II. uvijek je bio nadahnuće umjetnicima u davanju svojevrsnosti umjetničke interpretacije, više ili manje "istinite", ljudskosti pape Wojtyle, njegove iznimnosti, karizmatičan, s mnogo talenata, "Petar našeg doba". Bio je primjer istine, vjere, nade i ljubavi, primjer ne samo vjernicima, već još više neizvjesnima, moralni oslonac suvremenom svijetu i odraz Božje ljubavi. Obje figure uspoređuju se u konkretnosti i specifičnosti likovnog jezika. Ne trebaju im uvod ni prijevodi, oni pripadaju univerzalnom jeziku, postavljaju se upravo u perspektivu univerzalnosti, u mogućnost izražavanja, sugeriranja, horizonti osjetljivosti, refleksije, apstrakcije.
Značajne figure i dar
Zbog toga je "sveta umjetnost" uvijek uspostavljala osebujan i pravodoban dijalog sa svetošću, s religioznošću, uz duhovnost i transcendenciju ponovno se potvrđuju vrijednosti i postavljaju novi temelji za nova znanja i prihvaćanje onoga što ne možemo znati, piše Radio Mir Međugorje. Izraz umjetnika i dojam promatrača mjere se u poruci kiparskog djela. Skulpturalno djelo poziva nas da ga ne promatramo kao predmet potrošnje, već kao dar u kojemu treba uživati kontemplativan pogled. Svaki umjetnik, u različitoj tišini srca, pozdravlja misterij ljudskog života i izražava ga svojim oruđem njegova jezika. Dvije posebno značajne figure koje predstavljaju povijest, prošlost, kolektivno sjećanje, vjeru.
Nema komentara:
Objavi komentar