Danas, na prvi petak u korizmi, vjernici diljem Hercegovine i šire prakticiraju posebnu pobožnost - Križni put i Svetu misu
Petci u korizmi nisu samo obični dani posta i odricanja; oni su prilika za dublje uranjanje u duhovnost, sjetu i molitvu, piše Goranci online.
Križni put: Hod kroz Isusovu muku
Križni put je duhovno putovanje koje vjernici prkticiraju kako bi se prisjetili Isusove muke, od trenutka Isusova osuđivanja na smrt do polaganja Njegova tijela u grob. Sastoji se od 14 postaja, a za svaku postaju postavljaju se slike ili kipovi koji prikazuju različite trenutke Isusove patnje.
Povijest pobožnosti
Povijest Križnog puta seže duboko u prošlost. Potječe iz Jeruzalema, gdje su vjernici tijekom hodočašća obilazili mjesta povezana s Isusovom mukom. No, pobožnost Križnog puta kao što je danas poznajemo, značajnije je proširila tek u 18. stoljeću. Sv. Franjo Asiški i franjevci bili su među prvima koji su je promicali, doprinoseći njezinoj popularizaciji među katolicima. Danas je priznata ne samo u Katoličkoj crkvi već i u nekim drugim kršćanskim zajednicama.
Duša Korizme
Petci u korizmi predstavljaju priliku za duhovni rast. Osim što vjernici prakticiraju post i odricanje od određenih navika, Križni put pruža priliku da se dublje povežu s Isusovom patnjom i žrtvom. Sudjelovanje u ovoj pobožnosti potiče, pokoru i molitvu, pomažući da dublje razumiju Isusovu ljubav i žrtvu za nas i naše spasenje.
Pune crkve, puno srce
Bogu hvala, crkve diljem Hercegovine i šire pune su petkom tijekom korizme. Vjernici se okupljaju kako bi zajedno hodili Križnim putem, dijeleći teret Isusove muke i uzdižući molitve za svoje osobne nakane i potrebe svijeta. Tako je i u našim Gorancima, gdje se vjernici skupljaju u župnoj crkvi u 17 sati.
Križni put je duboka duhovna praksa koja obogaćuje duše vjernika tijekom korizme. Kroz molitvu, meditaciju, vjernici se približavaju Isusovoj patnji i ljubavi. Neka petci u korizmi budu vrijeme za poniznost i preispitivanje savjesti, dok zajedno kročimo putem križa prema uskrsnom jutru.
Nema komentara:
Objavi komentar