Niske temperature i obilna kiša ostavile su dubok trag na živahnom životu mostarske Tržnice, inače poznate po raznovrsnoj ponudi
Umjesto uobičajenih gužvi, samo je nekoliko prodavača i poneki kupac preostao na pustim štandovima na Tržnici u Mostaru, a čak i oni koji su i dalje otvoreni suočavaju se s ograničenom ponudom, piše avaz.ba.
Visoke cijene
Među prodavačima, primjetno je bilo pomiješanih osjećaja – od zadovoljstva do nezadovoljstva. Kupci, s kojima smo uspjeli razgovarati, izražavali su nezadovoljstvo zbog visokih cijena proizvoda.
Jedna od umirovljenica, Verica, podijelila je svoje iskustvo: "Raštiku sam nedavno plaćala 10 maraka za blagdane. Je li to normalno? Sada je, kažu, sedam maraka, a i to je skupo. Moram paziti svaki dinar od svoje mirovine, a ipak želim kupiti svježe proizvode."
Franjo Šunjić, dugogodišnji prodavač na Tržnici, istaknuo je izazove s kojima se suočava: "Za četiri mjeseca bih morao dati 600 KM za rezervaciju stolova, ako želim zadržati svoj prostor. To je praktički cijela moja mirovina. Iako se može zaraditi tijekom zime, situacija je osjetljiva. Bez te rezervacije, ne bih ni radio zimi, jer je ljeti promet mnogo bolji."
Pozitivna strana
Ipak, nisu svi prodavači nezadovoljni. Sanja Zubac dijeli svoje zadovoljstvo uspješnom prodajom vlastitih proizvoda. "Iako je malo slabije ovih dana zbog nedostatka novca među ljudima, imam svoje stalne mušterije. Petkom i vikendom uvijek ima više prodaje, dok ostalim danima ide malo sporije. Sada je najtraženije 'zeleno' povrće, a cijene često rastu zbog zimske sezonske ponude", izjavila je Zubac.
Cijene i ponuda
Što se tiče cijena zelenog povrća, osim raštike, na pijaci su jučer bile prase, dalmatinske, koje se prodavalo po cijeni od 5 KM, dok je iz okolice Ljubuškog bilo po 6 KM. Blitva je koštala 5 KM, špinat i salata po 6 KM. Mrkva se prodavala po cijeni od 3 KM, dok je cijena saranska, odnosno bijelog luka, čak 12 KM.
Kada je riječ o voću, kruške su koštale 4,5 KM, narandže i domaći limun 4 KM, a klementine 3 KM. Šipak, odnosno nar, bio je 4,5 KM, a grožđe 5 KM.
Unatoč izazovima, prodavači poput Zubaca nude raznovrsne proizvode poput domaćih jaja po cijeni od 4,5 KM za deset komada, domaćih sokova po cijeni od 10 KM po litri, jabuka od 2 do 2,5 KM, kivija za 3 KM, domaćih oraha u jezgri za 18 KM i u ljusci za 6 KM. Grah se prodavao po cijeni od 6 KM, krompira za 2 KM, luka u glavici za 3 KM, glavica kupusa za 1,5 KM, a tikva za 2 KM.
Nema komentara:
Objavi komentar