VIDEO: Zašto u BiH litar mlijeka košta skoro kao litar goriva?

 Primarni proizvođač po litri dobije najviše 80 feninga, kupac ga plati čak tri marke u nekim trgovinama kupac ga plati čak tri marke u nekim trgovinama

U marketima u Bosni i Hercegovini litra mlijeka košta gotovo kao litra goriva. Primarni proizvođač po litri dobije najviše 80 feninga, kupac ga plati čak tri marke u nekim trgovinama. Gdje nestaje razlika ili tko uzima taj novac? 

Proizvodnja mlijeka u Bosni i Hercegovini na pravom je ispitu. Poskupljenje hrane i repromaterijala za proizvodnju ne prati i otkupna cijena, pa sve više farmera zasušuje grla. 

"Kad je cijena bila 65 feninga bili smo zadovoljni jer je hrana bila 5 feninga, ali sad je hrana otišla na sto maraka i tu nema matematike za proizvodnju“, priča Milenko Nikolić, proizvođač mlijeka  

"Ja sam računao, da bih samo poklopio sebe mene mora izaći mlijeko na 1,40 ja sam izračunao svaki moj ulaz i izlaz, faktički ja na mlijeku gubi i nemojte se čuditi što narod smanjuje stoku“, govori Petar Dragojlovićž, proizvođač mlijeka. 

Dok litar mlijeka u marketima košta i više od tri marke, primarnom proizvođaču otkupna cijena je od 80 do 90 feninga. Na pitanje u čiji džep odlazi razlika od preko dvije marke, proizvođači odgovaraju. 

"Razlika ide mljekarama i lancima velikim trgovinskim centrima.Građani moraju da shvate da je otkupna cijena mlijeka od 85 do marke, to je ono što proizvođač ima, a razlika od 2,5 marke je u problemu sa onima koji drže mljekare“ , kaže Boško Radić, Udruženje poljoprivrednika Semberije i Majevice.

Zbog niske otkupne cijene, mljekari se okreću tzv. prodaji „od vrata do vrata“. 

"Nose mušterijama, imaju stalne mušterije kojim nose kući, na kućnu dostavu dobivaju mlijeko i ljudima se malo više isplati, nemaju maltretiranja oko premija.“, govori Milenko Nikolić.

Iako su u više navrata tražili da otkupna cijena bude viša, u tome nisu uspjeli. Stočarstvo u Bosni i Hercegovini nema perspektivu, a ukoliko ovaj trend bude nastavljen, gašenje farmi je neminovno. 

Na kraju, mljekarima i stočarima u BiH ostaje samo da se uzdaju u veće poticaje koji su najavljeni ove godine kako bi održali proizvodnju, piše BHRT.

Podijeli na:

Nema komentara:

Objavi komentar

Zapratite nas na FB, Instagramu i Twitteru, lajkajte i podijelite objavu

a

google.com, pub-8801838836830184, DIRECT, f08c47fec0942fa0